Z Instagramu sa stáva digitálna knižnica

Príspevky na sociálnych sieťach sa dnes tešia vysokej čítanosti, zatiaľ čo príbehy spísané v knižnej podobe ležia zapadnuté prachom v knižnici alebo na pultoch kníhkupectiev. Dnešná mladá generácia vo viacerých prípadoch nejaví záujem zabaviť sa knihou, ale denne prečíta, dokonca i napíše hneď niekoľko príspevkov na Facebooku, alebo na Instagrame. Textové príbehy na Instagrame majú podobu tzv. „Instastories“, ktoré sú u mladých nadmieru populárne. Istá knižnica v New Yorku tak prišla s nápadom, ako sa mladým dokonale prispôsobiť a prinútiť ich k čítaniu klasický diel ich vlastnou cestou.

média

New York Public Library má vytvorený účet na Instagrame a štýlom „Instastories“ chce na tejto sieti začať publikovať niektoré zo známych literárnych klasík. Pre typického mladého človeka navštevujúceho túto sieť to znamená, že rovnakou cestou, ako čítal zmienené „Instastories“, sa môže začítať aj do stránok klasickej literatúry v digitálnej podobe.

Treba uznať, že tento ťah zo strany knižnice vyzerá ako dobrý nápad a týmto štýlom ukáže, že mladým rozumie a že rovnako tak im rozumejú i staré diela, ktoré už dnes zapadajú prachom. Spojením sociálnej siete a digitálnej podoby sa im však vdýchne nový život a konečne otvoria oči i tým ktorí tieto klasiky ignorovali, respektíve uprednostňovali čítanie príspevkov a príbehov na Instagrame. Teraz budú môcť čítať príbehy majstrov svojho remesla, čiže legendárnych autorov, akí svojimi knižkami dokázali osloviť v podstate celý civilizovaný svet. Bola by škoda, ak by sa ich príbehy prestali predávať ďalej. Preto dúfajme, že sa tento krok dotyčnej knižnici vydarí a pomocou siete Instagram tak osloví i dnešnú digitálnu a internetovú generáciu.

instagram

  • Prvým dielom, ktoré úspešne podstúpilo tento krok je Alenka v ríši divov od autora Lewisa Carrolla. Na Instagrame je už k dispozícii všetkých 86 kapitol.