Home office – rozprávková práca?

Home office – po slovensky práca z domu znamenajú pre mnohých vysnívané povolanie.
Nemusíte cestovať do práce, tráviť čas v zápche, pracovať stanovenú pracovnú dobu a obed stihnúť do 30 minút.

počítače

Doma je však často ťažké udržať si pracovnú disciplínu. Šéf nad Vami nestojí a tak je ľahké dostať sa do domácej pohody bez chuti pracovať. Lákavejšie je pozerať televízor, surfovať po sieti, čítať noviny alebo telefonovať s kamarátmi.
Preto je podstatné aby ste si stanovili prísnu sebadisciplínu a stanovili si ciele. Napríklad si povedzte, že do 10 stihnete vybaviť emaily. Potom si dovolíte 10 minútovú prestávku a opäť si stanovte cieľ. Napríklad do 12 si skúste pripraviť podklady pre prezentáciu. Takýmto štýlom budete vedieť, že máte stanovené 2 hodiny na určitú povinnosť, ktorú sa budete snažiť splniť.

Nasledujúcim problémom môže byť strava. Ak sa rozhodnete variť, skúste si navariť niečo časovo menej náročné a na viac dní. Tak si obed vychutnáte a nebudete strácať čas s jeho dlhou prípravou. Najhoršie čo môžete spraviť je jesť obed za počítačom. Nielen že si ho  nevychutnáte, ale s jedlom za počítačom klesá Vaša výkonnosť a pozornosť. Iným riešením je, že si nájdete vo Vašom okolí dobrú reštauráciu a obed zjete tam. Tým ušetríte čas a vyvetráte si hlavu. Prejdete sa po čerstvom vzduchu a poobede keď klesá naša výkonnosť sa Vám bude lepšie pracovať.

blog

Problém môže nastať i v dĺžke pracovnej doby. Malo by sa Vám stať pravidlom vstávať každý deň v rovnakom čase. Čím skôr začnete, tým skôr skončíte. Ak si počas dňa budete nachádzať iné aktivity, budete pracovať i večer s počítačom v posteli. Urobte si pracovnú dobu napríklad od 8 do 17 s priestorom na obed a večer si nechajte voľný a oddýchnite si od práce.

Počas domácej pracovnej doby sa neprihlasujte na sociálne siete. Rozptyľujú Vašu pozornosť od práce a predlžujú Vám  pracovný čas, presne o dobu ktorú im venujete.
Home office má mnoho nástrah, a je len na Vás ako si zorganizujete prácu. Treba odlišovať pracovný a súkromný život i keď prebiehajú pod jednou strechou. Ak by ste to nerobili, časom by ste na to doplatili neprimeranou únavou a pocitom že žijete len pre prácu bez voľného času.