Halloween


Tekvica Vyrezané tekvice môžete veľmi často vidieť na schodoch pred domami, vo výkladoch, či dokonca v reklamách v televízii. Majú však starší pôvod. Ich pôvodný názov je Will-o´-the-wisp, alebo aj Jack-o´-lantern a to ich spája so starým príbehom o tajomnom Jackovi. Ten prekabátil diabla a uzavrel s ním dohodu, že si nikdy nevezme jeho dušu. Jack sa tým pádom nemohol dostať do pekla, avšak vďaka jeho správaniu ani do neba. Nezostávalo mu nič iné, než blúdiť po zemi. Aby videl na cestu, do vydlabanej repy si vhodil uhlík, ktorý mu daroval diabol. Dnes sa už repy nevydlabávajú. Naopak do tekvíc sa vyrezávajú rôzne strašidelné tváre a postavy.

halloween

Masky Prezliekanie sa do rôznorodých halloweenskych kostýmov sa v Amerike začalo objavovať približne v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Charakter jednotlivých masiek sa však postupom času menil. Na začiatku tohto zvyku sa deti obliekali do odratých šiat a tváre si nafúľali uhlím. Neskôr, keď sa sviatok začal viac medializovať a pre obchodníkov sa stal biznisom, sa deti a ich rodičia rozhodli masky zháňať radšej v obchodoch. Nie je preto ničím výnimočným, že na jednej párty natrafíte hneď na niekoľko rovnakých princezien či superhrdinov.

maska

Sladkosti Na Slovensku sa tento zvyk dodržiava pomenej, no určite poznáte Americký zvyk trick or treat. Deti v kostýmoch chodia od domu k domu a od ľudí si pýtajú sladkosti. Táto veta znamená, že buď dostanú nejakú odmenu, alebo vyvedú nejaké darebáctvo. Dovtedy bol Halloween známy hlavne žartíkmi a vystrájaním mládeže. šúčasný trick or treat je teda veľmi neškodnou verziou tej pôvodnej. Táto tradícia však pochádza zo stredovekého zvyku nazývaného souling, keď si chudobné deti chodili od domu k domu pýtať jedlo, sladkosti a iné. Všetko dostávali na výmenu za modlitbu. Tento zvyk sa udržal až do dvadsiateho storočia.