Dobrá nálada má chemický vzorec – C10H12N20 – serotonín

Dobrú náladu v nás vie vyvolať mnoho vonkajších podnetov. Tie v nás spustia tvorbu serotonínu a my sa cítime dobre. Presne tak, vďaka tomuto hormónu je naša nálada dobrá a my sme v pohode a šťastní. Hormónov, ktoré vplývajú na stav nálady je viac, ale práve tento zohráva hlavnú úlohu.

deprese

Hladina C10H12N20.
Tento hormón sa produkuje v mozgu a v tráviacom trakte. Na to, aby ho telo dokázalo vytvoriť potrebuje tryptofán (esenciálna kyselina). Pokiaľ tejto látky nemáme v tele dostatok hladina hormónu klesá. Preto je vhodné zaradiť do jedálneho lístku orechy, mäso, syry, listovú zeleninu a morské ryby. Tieto potraviny obsahujú množstvo tryptofánu.

Vplyv na organizmus.
Dobrá nálada a látka, ktorá ju vyvoláva ovplyvňuje toho viac – po fyzickej aj psychickej stránke.

Fyzická stránka

  • Pomáha s chudnutím –časť hormónu, ktorá sa produkuje v črevách riadi pohyb čriev a znižuje chuť do jedla.
  • Spánok – organizmus cez deň produkuje serotonín, ktorý sa počas noci premieňa na melatonín. Ten má antioxidačné a protirakovinové účinky, spôsobuje ospalosť a vďaka nemu sa dobre a kvalitne vyspíme.
  • Zrážanlivosť krvi – zastavuje krvácanie tým, že znižuje prietok krvi pri poranení.

Psychická stránka
V dnešnej stresujúcej dobe je ťažké nájsť si čas na dobrú náladu. Aj keď ju máme, hneď príde niečo, čo nám ju pokazí. V záujme zdravého psychického zdravia by ste ale mali zladiť prácu a relax. Hladina serotonínu hrá dôležitú úlohu v boji s depresiami a úzkosťou. Oba tieto stavy môžu narušiť váš bežný život.

samota

Liečba.
Hladina serotonínu a depresie spolu súvisia. Nevie sa ale, či depresia spôsobí zníženie jeho hladiny, alebo nízka hladina tejto zložky spôsobí depresiu. Na udržanie normálnej hodnoty hormónu dobrej nálady sa používajú inhibítory spätného vychytávania serotonínu. Ide o lieky, ktoré zabraňujú tomuto hormónu v mozgu sa vstrebávať, čím sa jeho hladina prirodzene zvyšuje. Je to jeden z liekov, ktoré sa používajú na zmiernenie depresie.