Ako funguje láska?


Samozrejme prvou častou sú gény. Testátoron a Estoteron zaplaví váš systém a dá vám jasný pocit toho , že chcete s niekým byť , avšak bez určeného človeka , potrebujete len byť s inou osobou čo ale neznamená láska ako taká , ale cítite potrebe a rozmnožovať.

pár

Prvý náznak lásky začína až vo chvíli keď po prvý krát stretnete vhodného partnera. Tento proces sa dosť u každého človeka líši , a každý má iný výber , ktoré určujú či je pre nás daná osoba príťažlivá , alebo nie. V tú chvíľu začnú pracovať tri dôležité látky – Adrenalín , Serotonin , a Dopamin. Keď sa po prvý krát zaľúbite do prvej osoby dostanete dávku adrenalínu ktorý aktivuje rýchlejšie bitie srdca a tak tiež potenie. Aj keď to znie trápne potenie je dôležitou častou , keďže v kvapkách potu sa nachádzajú ferotoni ktoré sú u ľudí dosť zanedbávané.

Zvieratá na feromony často svoje rozmnožovacie aktivity zakladajú , ľudom pot nevonia. Podľa  štatistík robené v roku 1995 ženy naozaj dokázali určiť tričká ktoré nosili rôzny muži niekoľko dní. A  tie ktoré voňali najlepšie. Avšak každá určila inak. Teda sa môžeme domnievať že naozaj záleží aj na feromonoch pri výbere ideálneho partnera.

srdce

Potom dôjde k tomu, čomu hovoríme láska.  Hranice potrebné k uvoľneniu dopaminu , látky v mozgu  ktorá uvoľňuje šťastie sa znižuje. Je preto jednoduchšie sa cítiť šťastne . S tohto dôvodu máme pri zamilovanosti pocit , že je svet krajší. Pri skenovaní mozgu zamilovaných párov bolo zistené väčšie množstvo dopaminu než u človeka ktorý partnerku alebo partnera nemá. Potom je tu cerotonin ktorý nám pri zamilovanosti uberá, čo sa podobá k ľudom  s OCD- Obsidantne kompilovanou poruchou.   

Vedca sa domnievajú že táto reakcia spôsobuje to že na svojho partnera veľmi často myslíme. Samozrejme títo reakcie môžu trvať dlho a preto je možne že niektoré vzťahy vydržia desiatky rokov zatiaľ čo iné môžu vydržať pár týždňov. . To sú ale všetko chemické záležitosti , ktoré nie sú tak úplne o tom čo láska je. Napríklad o od väčšiny zvierat nechceme nájsť najsilnejšieho samca , ale niekoho kto splna naše podmienky ktoré všetci máme. Tieto podmienky sú postupne budované stým jak rastieme , a dokážeme určiť kto je pre nás vhodný a kto nie.