Objasnime si, prečo sú LED svetlá úsporné

Technológia okolo nás sa viditeľne mení. Tento pokrok však zasiahol aj trh so svetelnými produktmi, ktorý nám ponúka výrobky s oveľa úspornejšími vlastnosťami, dobrou ukážkou sú led ziarovky e27, ale aj celá kategória svetiel, ktoré využívajú technológiu LED. Tieto sú v súčasnosti najúspornejšie, pre porovnanie so starými svetlami šetria v priemere až 90 % energií.

A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú na dnešnom trhu zastúpené v tak veľkom množstve. Dôvodom sú však aj ich ekologické vlastnosti– v prípade led žiaroviek tieto neobsahujú ortuť, prípadne ani iné škodlivé látky, sú bezpečné pre životné prostredie a takmer kompletne recyklovateľné.

žiarovka, svetlá

Čo je ale dôvodom týchto vlastností? Nie je to len marketingový ťah?

  • To nie, pretože je pravda, že tieto led svetlá skrátka využívajú inú technológiu, ktorej princíp si predstavíme nižšie.

Základom a vlastne dôvodom, prečo tieto led svetelné produkty svietia, sú svetlo emitujúce diódy. Teda úsporné diódy, čo vyžarujú svetlo. Diódy sa v elektropriemysle využívali všade, kde potrebovali prinášať dlhodobé emitovanie svetla, a to s ohľadom na veľmi nízku spotrebu energií. Aj napriek tomu, že to trvalo dlhší čas, je logické, že okolnosti dali vzniknúť nápadu, využívať tieto diódy v svetelných produktoch. Takéto svetlá by následne mohli žiariť oveľa úspornejšie, a to z dlhodobého hľadiska.

žiarovka, obloha

V súčasnosti už vieme, že táto idea má funkčné základy a led svetlá sa stávajú vlastne štandardnou výbavou mnohých interiérov a exteriérov, resp. domácností, firiem a priestorov, kde je potrebné pravidelne svietiť.

V tejto spojitosti to nie sú len žiarovky, ale technológiu Light Emitting Diode už využívajú napríklad aj reflektory, trubice, panely, a skrátka všetky známe druhy svetelných produktov, pričom nechýbajú ani zaujímavé led pásiky, ktoré sa zmestia takmer kdekoľvek a dajú sa preto umiestniť na ľubovoľné miesto.