Hranice zdravého stravovania

Obezita patrí medzi civilizačné choroby. Trpia ňou ľudia na celom svete. Preto sa v súčasnosti kladie dôraz na zdravé stravovanie. Mládež, hlavne mladé dievčatá sa často dostávajú pod vplyv médií, ktoré stále uprednostňujú štíhlosť. V snahe priblížiť sa k prezentovaným ideálom sa utiekajú k rôznym, neraz pochybným metódam chudnutia.

duševní zdraví

Chudnite s rozumom.
Zlepšiť si kondičku, vyformovať postavu a urobiť niečo pre svoje zdravie je dobrý nápad. Všetko ale chce svoj čas. Diéty vám s chudnutím pomôžu, ale rozhodne za nimi nehľadajte dlhodobý efekt. Akonáhle s diétou skončíte všetko sa vráti do normálu. Ak ale do svojho jedálneho lístku zaradíte zdravšie potraviny – zelenina, ovocie, strukoviny. Obmedzte sladkosti a tuky – obmedzte, nie vylúčte. Aj túto zložku potravín ľudské telo potrebuje. Ak vám nechýba trpezlivosť o pár týždňov sa dočkáte výsledkov. Ak k tomu pridáte pohyb – cvičenie, dlhšie prechádzky výsledkov sa dočkáte skôr.

Problémy s príjmom potravy.
Pokiaľ sa snažíte zhodiť rýchlo máte jednoducho smolu. Odopieraním jedla a prehnaným cvičením si len a len ublížite. Anorexia a bulímia sú toho jasným dôkazom. Zároveň s obezitou sa radia do kategórie porúch stravovania. Udržať si chladnú hlavu, nič neuponáhľať a znižovať svoju hmotnosť primerane vás od týchto možných problémov udrží čo najďalej.
Ľudia s anorexiou sa nedokážu po čase normálne najesť, aj keď veľmi chcú. Ich organizmus len chradne.

hubnutí

Pri bulímii sa striedajú fázy prejedania a hladovania. Pocit viny, ktorí ľudia s bulímiou cítia po záchvate jedenia je tak silný že urobia všetko preto aby sa jedla ktoré prijali rýchlo zbavili. Hodiny cvičia, užívajú preháňadlá a močopudné lieky, alebo sa snažia všetko vyvrátiť.
Obe ochorenia súvisia s jedlom, ale ich pôvod je v hlave. Ide o psychické poruchy, ktoré sa môžu objaviť ak túžite po dokonalej a hlavne štíhlej postave. Môžu sa skončiť tragicky – smrťou. Takže ak chcete zhodiť pár kíl choďte na to s rozumom. Vaša cesta k štíhlej postave začína vo vašej hlave.