Vplyv snov na psychiku človeka

Sny dokážu človeka ovplyvňovať vo viacerých aspektoch života. V hlave sa nám snívajú mnohé za jednu jedinú noc a veľa ráz sa stane, že si na ne ráno ani nespomíname. S tým je spojené porekadlo, že keď sa človek pozrie do okna alebo do zrkadla, zabudne na svoj sen. No viackrát sa stane, že aj po zabudnutí na sen, sa nám aj tak uloží v pamäti a stačí jemný náznak, jemné déjà vu niečoho, čo sa nachádzalo v sne, a celý sa nám opäť raz vybaví, prinášajúc so sebou všetky pocity, ktoré s ním boli spojené. Naša pamäť a mozog si pamätajú aj na tie najmenšie pohnútky a myšlienky, ktoré sa v našej hlave počas sna objavili, na pocity, ktoré v nás sen vyvolal. Ovplyvňuje táto skutočnosť nejako našu psychiku?

struktura

Predpoveď

V prvom rade ovplyvňujú sny našu psychiku hlavne prostredníctvom rôznych predpovedí a povier, ktoré so snami súvisia. Určite ste o pár z nich počuli, napríklad, že sen, ktorý sa nám sníva z piatka na sobotu, sa splní. Naviac, existujú rôzne snáre, ktoré človeku vyložia sen podľa toho, čo sa v ňom odohrávalo po vyhľadaní kľúčových slov, ženy (veštice a iné), ktoré sa zaoberajú taktiež výkladom snov ale už celých, nie len podľa pár záchytných bodov. Vedieť dopredu osud dokáže pár ľuďom pomotať hlavu a môže sa stať, že sa na veštbu alebo predpoveď až moc naviažu a nedokážu celé dni na ňu prestať myslieť, nedokážu sa sústrediť na svoju prácu a iba očakávajú naplnenie predpovede zo sna.

fantasy
 
Nočné mory
Počul o nich a určite ich pár zažil aj na vlastnej koži takmer každý jeden človek. Následky ale máva jedinec individuálne, no existujú aj nočné mory, ktoré dokážu našu psychiku dokonale zruinovať. Stáva sa, že sen je tak neuveriteľne reálny, že všetko čo prežijeme, všetko čo vidíme a čo sa nám v podstate iba sníva, nám príde tak strašne skutočné, že po zobudení aj tak stále nemôžeme uveriť že to bol iba sen. Mnohokrát sú tieto nočné mory sprevádzané krikom, triaškou, plačom, paralýzou, výkrikmi zo sna alebo mrmlaním. Náš mozog často nemôže na sen zabudnúť celý deň a zo všetkých tých povier verí, že je možné aby sa to stalo aj v skutočnosti.