Čakanie na úradoch môže byť minulosťou!

Pravdepodobne ste už i vy vlastníkmi občianskeho preukazu, ktorý disponuje elektrickým čipom. Zvyčajne ich však berieme osobne so sebou a tlačíme sa v rade. Pritom tento elektronický čip nám dáva možnosť komunikovať s úradmi z nášho domova. Všetko potrebné by sme v pohode vybavili i bez dochádzky a čakania v rade.

identifikace

Takouto cestou by sme mohli vybaviť i veci, ktoré súvisia s daňovým úradom, katastrom, dokonca živnostenským registrom. To som spomenul len pár vecí, dajú sa vybaviť i iné úradné záležitosti, napríklad i úrad práce. Veď  potrebujeme len občiansky preukaz, podpis, v niektorých prípadoch kópiu dokumentu a možno naše vyjadrenie.

Toto všetko sa dá vybaviť elektronicky!
•         S občianskym preukazom môžeme manipulovať pomocou spomínaného čipu, kópie dokumentov sa dajú poslať e – mailom,  naša pripomienka takisto a dnes sa všade podpisujeme taktiež v  elektronickej podobe. Predovšetkým na úradoch. Takže nevidím tu žiadnu prekážku, prečo by sme tieto veci nemohli vybaviť z domova. Počítač a nový typ občianskeho preukazu vlastníme, tak kde je problém? Na úrady cestujeme iba  hlavne kvôli týmto spomenutým veciam, ktoré sa robia cez počítač.

účetní

Základom je kompatibilný občiansky preukaz, ktorý má na zadnej strane elektronický čip. Pokiaľ má náš občiansky maximálne tri roky, tak je určite kompatibilný. Avšak dôležitou, no nenáročnou povinnosťou zostáva aktivovať si bezpečnostný osobný kód. Pokiaľ sme ho zabudli alebo ho nevlastníme, požiadame mestský úrad o jeho vydanie. Nemalo by sa jednať o komplikovanú vec. Ide o 6 miestny kód, ktorý si dobrovoľne zadáme. Neviem ako Vy, no ja osobne som ho dostal hneď pri vybavovaní nového preukazu. Vybavoval som si ho pred štyrmi mesiacmi, takže ak ste podobný prípad, mali by ste svoj kód /BOZ/ vlastniť a nemusíte si ho ísť vybavovať.

•         Zostáva nám už len jedna, celkom príjemná povinnosť a to zažiadať o čítačku preukazu, ktorá je bezplatná. Pokiaľ sme poskytli všetky údaje, máme na ňu nárok.