Nie je jedno, kam postavíte posteľ, jej umiestnenie má svoje zásady

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, že zdravý spánok závisí od viacerých faktorov a niektoré dokonca podceňujeme. Zariaďovanie spálne však más svoje pravidlá a mali by sme ich dodržať, ak si chceme byť istí, že budeme spať ako vo vatičke.

bedroom-349698_640

Postele do spálne si vyberáme podľa dizajnu či tvrdosti a kvality materiálu, no častokrát zaváži aj cena, no už menej sa zamýšľame nad tým, kam ju v miestnosti postavíme. Rada odborníkov znie: posteľ by mala stáť čo najďalej od dverí alebo okna, pretože tam hrozí riziko prievanu. Súčasné trendy umiestňujú postele aj do priestoru, no vhodnejšie je, ak sa čelom opiera o stenu. Pritom však treba dbať aj poloha postele Segum na to, aby bol prístup k nej pohodlný. Najlepšie miesto je na uhlopriečku od dverí a stena za jej záhlavím by nemala byť šikmá. Police nad hlavou sú absolútne nevhodné, zle vplývajú na spánok.

Priestory v bytoch sú v mnohých prípadoch stiesnené, čo nám neumožňuje rozložiť nábytok tak, ako by sme to potrebovali, a tak sa zo spálne častokrát stáva sušiareň bielizne, pracovňa a podobne. Ak sa to už inak nedá, tak skúste aspoň zminimalizovať počet kusov nábytku, aby izba mala otvorený priestor. Na odkladanie drobných predmetov využívajte nočné stolíky. Súbor podmienok, ktoré určujú správnu polohu postele, sú obsiahnuté v učení feng-šuei, kde sa hovorí aj o tom, aká atmosféra by mala vládnuť v spálni. Nie je dobré, ak v nej prevládajú silné či negatívne emócie, a na to vplývajú aj farby v priestore. Opatrní by ste mali byť s aplikáciou červenej, zelenej alebo žltej farby, pretože vyvolávajú príliš optimistickú náladu, radšej stavte na tlmenejšie pastelové odtiene.

white-bedroom-interior-mockup_43614-149

Nezanedbateľnú úlohu pri pohodlnom spánku zohrávajú aj materiály. Súčasným trendom sú čalúnené postele, ktoré sú príjemnejšie nielen na dotyk, ale aj na pohľad. Feng-šuei radí aj to, že ak práve začínate nový život s novým partnerom, mali by ste zaobstarať aj novú posteľ, pretože podľa tejto filozofie, predmety sú schopné v sebe uchovať energie, či už pozitívne alebo negatívne. Odmietnite ponuky darovaných postelí z druhej ruky a nový vzťah začnite peknou novučkou posteľou s kvalitným moderným matracom.